- Details
- Written by: Redaktor Strony Komitetu
- Category: Uncategorised
- Hits: 3232
ENERGIA I KLIMAT a Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Polski szlak ...?
Pełny dokumentu znadjuje się pod linkiem: | Energia i Klimat.pdf |
{ccomment on}
- Details
- Written by: Redaktor Strony Komitetu
- Category: Uncategorised
- Hits: 3467
Nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy
1. Wprowadzenie
Istnieje tylko jedna planeta Ziemia, lecz do 2050 r. światowa konsumpcja będzie tak duża, jak gdyby było ich trzy. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych czterdziestu lat światowe zużycie materiałów takich jak biomasa, paliwa kopalne, metale i minerały podwoi się, natomiast ilość wytwarzanych rocznie odpadów wzrośnie o 70 % do 2050 r.
Ponieważ połowa całkowitej emisji gazów cieplarnianych oraz ponad 90 % utraty różnorodności biologicznej i deficytu wody wynika z wydobycia i przetwarzania zasobów, Europejski zielony ład dał początek uzgodnionej strategii na rzecz neutralnej dla klimatu, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki. Rozszerzenie zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym z liderów na podmioty gospodarcze głównego nurtu przyczyni się w decydującym stopniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz oddzielenia wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów przy jednoczesnym zapewnieniu długoterminowej konkurencyjności UE i bez pozostawiania kogokolwiek w tyle.
...
Pełny dokumentu znadjuje się pod linkiem: | COM(2020) 98 final.pdf |
{ccomment on}
- Details
- Written by: Redaktor Strony Komitetu
- Category: Uncategorised
- Hits: 3212
Przedmiot konsultacji KE
Do 2050 r. UE planuje osiągnąć neutralność klimatyczną, tzn. zerową emisję gazów cieplarnianych netto. W tym celu UE zaproponuje obniżenie do 2030 r. emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 50 do 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r., a nie jak obecnie o co najmniej 40 proc. UE zgłosi m.in. zmianę do zaproponowanego niedawno Europejskiego prawa o klimacie. W ramach tej inicjatywy ocenione zostaną: • skutki gospodarcze i społeczne, a także wpływ na środowisko • ewentualne środki z zakresu polityki.
Stanowisko AGH
Na poziomie planowania celów redukcyjnych w UE istnieją aktualnie trzy perspektywy planistyczne:
- Cel redukcji o 20% w 2020 r.; nie jest jeszcze znany poziom, który będzie osiągnięty,
- Cel 40% na 2030 r. ustalony przez Radę w październiku 2014 r.; ostateczne ustalenia w tzw. pakiecie zimowym zostały przyjęte w połowie 2019 r.(trwają negocjacje celów krajowych w ramach KPEiK, Polska zgłosiła 30% redukcji),
- Nowy cel 50-55% redukcji w roku 2030 zaproponowany w Zielonym Ładzie.
Biorąc pod uwagę:
- brak aktualnej oceny wpływu nowego celu na gospodarkę UE i poszczególnych krajów,
- brak mechanizmów finansowania przyspieszonej redukcji,
- długotrwałość negocjacji podziału nowych obciążeń na poszczególne państwa,
- a także ewentualne skutki korona kryzysu na zdolność gospodarek do podjęcia nowych wyzwań
rekomenduje się utrzymanie dotychczasowego poziomu na rok 2030, tj. 40% wraz z wdrożonym regulacjami prawnymi w pakiecie zimowym.
Utrzymanie celu będzie sygnałem stabilizującym dla gospodarki. Dodatkowo, w związku z ewentualnymi skutkami kryzysu, należy założyć elastyczność w projektowaniu celów na poszczególne lata (czasowe odstąpienie od wskaźnika na dany rok).
Z punktu widzenia polskiej gospodarki poziom emisji sektorów objętych ETS, który w 2018 r. wyniósł 201 mln ton (energetyka i ciepłownictwo systemowe -146 mln ton), ma tendencję spadkową i jest zależny od możliwego tempa zastępowania źródeł emisyjnych (węglowych) mocami OZE i gazowymi. W okresie 2020-2030, zgodnie z symulacjami wykonanymi na potrzeby projektu Polityki energetycznej PEP2040, a także oceną ekspercką, nie jest możliwe zrealizowanie inwestycji w ograniczenie emisji o dodatkowe 20% w stosunku do zadeklarowanych 30% w KPEiK.
Stąd rekomendacja utrzymania dotychczasowego celu redukcji emisji w 2030 r.
{ccomment on}
- Details
- Written by: Redaktor Strony Komitetu
- Category: Uncategorised
- Hits: 1647
Materiały do dyskusji
Poniżej zostały zaprezentowane materiały, nad którymi mogą dyskutować członkowie Komitetu Problemów Energetyki. Członkowie mają możliwość dodawania swoich uwag i komentarzy po zalogowaniu się do systemu.
- Details
- Written by: Redaktor Strony Komitetu
- Category: Uncategorised
- Hits: 3006
Strona do testowania komentarzy
{ccomment on}