Przedmiot konsultacji KE

Do 2050 r. UE planuje osiągnąć neutralność klimatyczną, tzn. zerową emisję gazów cieplarnianych netto. W tym celu UE zaproponuje obniżenie do 2030 r. emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 50 do 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r., a nie jak obecnie o co najmniej 40 proc. UE zgłosi m.in. zmianę do zaproponowanego niedawno Europejskiego prawa o klimacie. W ramach tej inicjatywy ocenione zostaną: • skutki gospodarcze i społeczne, a także wpływ na środowisko • ewentualne środki z zakresu polityki.

Stanowisko AGH

Na poziomie planowania  celów redukcyjnych w UE istnieją aktualnie trzy perspektywy planistyczne:

  1. Cel redukcji o 20% w 2020 r.; nie jest jeszcze znany poziom, który będzie osiągnięty,
  2. Cel 40% na 2030 r. ustalony przez  Radę w październiku 2014 r.; ostateczne ustalenia w tzw. pakiecie zimowym zostały przyjęte w połowie 2019 r.(trwają negocjacje celów krajowych w ramach KPEiK, Polska zgłosiła 30% redukcji),
  3. Nowy cel 50-55% redukcji w roku 2030 zaproponowany w Zielonym Ładzie. 

Biorąc pod uwagę:

  1. brak aktualnej oceny wpływu nowego celu na gospodarkę UE i poszczególnych krajów, 
  2. brak mechanizmów finansowania przyspieszonej redukcji,
  3. długotrwałość negocjacji  podziału nowych obciążeń na poszczególne państwa,
  4. a także ewentualne skutki korona kryzysu  na zdolność gospodarek do podjęcia nowych wyzwań

rekomenduje się utrzymanie dotychczasowego poziomu na rok 2030, tj. 40% wraz z wdrożonym  regulacjami prawnymi w pakiecie zimowym.  

Utrzymanie celu będzie sygnałem stabilizującym dla gospodarki. Dodatkowo, w związku z ewentualnymi skutkami kryzysu, należy założyć  elastyczność w projektowaniu  celów na poszczególne lata (czasowe odstąpienie od wskaźnika na dany rok). 

Z punktu widzenia polskiej gospodarki poziom emisji sektorów objętych ETS, który w 2018 r. wyniósł 201 mln ton (energetyka i ciepłownictwo systemowe -146 mln ton), ma tendencję spadkową i jest zależny od możliwego tempa  zastępowania źródeł emisyjnych (węglowych) mocami OZE i gazowymi. W okresie 2020-2030, zgodnie z symulacjami wykonanymi na potrzeby projektu  Polityki energetycznej PEP2040, a także oceną ekspercką,  nie jest możliwe zrealizowanie inwestycji w ograniczenie emisji o dodatkowe 20% w stosunku do zadeklarowanych 30% w KPEiK.

Stąd rekomendacja utrzymania dotychczasowego celu redukcji emisji w 2030 r.



{ccomment on}