Posiedzenie prezydium KPE PAN (w formie telekonferencji) - 07 maja 2020

W posiedzeniu wzięli udział:

  1. dr hab. inż. Janusz LEWANDOWSKI, Politechnika Warszawska
  2. dr hab. inż. Waldemar DOŁĘGA, Politechnika Wrocławska;
  3. dr hab. Aleksander STACHEL, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  4. dr hab. Tadeusz Chmielniak, Politechnika Śląska, Gliwice
  5. dr hab. inż. Janusz KOTOWICZ, Politechnika Śląska, Gliwice
  6. dr hab. inż. Eugeniusz MOKRZYCKI, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
  7. dr inż. Stanisław TOKARSKI, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  8. dr hab. inż. Bolesław ZAPOROWSKI, Politechnika Poznańska
  9. dr hab. inż. Wojciech BUJALSKI, Politechnika Warszawska

Podczas posiedzenia poruszono następujące tematy:

  1. Informacja o planowanej konferencji KPE PAN
    1. prof. Lewandowski przedstawił aktualny stan organizacji konferencji poświęconej nowej polityce energetycznej z uczestnictwem między innymi Ministra Michała Kurtyki i JM Rektora PW Jana Schmidta. Ze względu na sytuację epidemiczną, została przełożona na bliżej nieokreślony czas.
    2. W dyskusji Prezydium ustaliło, że należy odłożyć wydarzenie na jesień roku 2020 z nadzieją, że uda się zorganizować wydarzenie z fizyczną obecnością uczestników (odrzucono pomysł organizacji spotkania w formie wirtualnej).
    3. Ustalono również, że tematy jakie miały być poruszone na konferencji są bardzo aktualne i dynamicznie się rozwijające w związku z tym zostało zaproponowane umieszczenia materiałów dotyczących tych zagadnień na stronie KPE PAN aby spowodować dyskusję członków KPE PAN nad tymi tematami. W szczególności, w związku z intensywnymi pracami nad strategiami sektorowymi i regulacjami związanymi z osiągnięciem neutralności klimatycznej przez gospodarkę europejską w 2050 r., dr StanisławTokarski zaproponował utworzenie zakładki „zielony ład”. Prof. Lewandowski poprosił członków prezydium o przesyłanie materiałów jakie mogłyby być tam umieszczane.
  2. Kolejnym tematem było krótkie omówienie dokumentu KE „Nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy” (przesłany 7.05.2020 r., w załączeniu do członków Prezydium), opublikowanego 11 marca 2020 r. i poddanie pod dyskusję celowość i wsparcia powołania specjalnego zespołu przy ministrze ds. Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).Celem Zespołu byłoby, równolegle do tworzenia strategii europejskiej, opracowanie polskiej ścieżki skutecznego wykorzystania produktów wtórnych powstałych w wyniku wydobycia surowców energetycznych i minerałów, oraz ich energetycznego wykorzystania.
    1. W konkluzji Prezydium ustaliło, że KPE PAN wystosuje list z poparciem takiej inicjatywy.
    2. Prof. Janusz Lewandowski przygotuje treść propozycji takiego listu i roześle do członków KPE PAN w celu akceptacji lub wniesienia poprawek.
  3. prof. Janusz Lewandowski i prof. Janusz Kotowicz przedstawili informacje o pracach nad nowym programem badawczym finansowanym przez NCBiR nakierowanym na energetykę
    1. W dyskusji ustalono, że KPE PAN może udzielić swojego poparcia w celu powołania takiego programu.
  4. Profesor Tadeusz Chmielniak zwrócił uwagę na potrzebę uaktywnienia strony internetowej komitetu poprzez zamieszczania na niej informacji o aktualnych problemach energetyki. Ustalono, że członkowie Prezydium możliwie pilnie prześlą propozycje materiałów, które mogłyby znaleźć się na stronie, i działania takie zostaną podjęte przez przewodniczącego i sekretarza. Informacja o nowej formule strony zostanie przesłana do członków Komitetu.
  5. Ustalono, że za około miesiąc Prezydium KPE PAN spotka się z zdalnie z wykorzystaniem wideo- lub telekonferencji.