W posiedzeniu wzięli udział:

  1. dr hab. inż. Janusz LEWANDOWSKI, Politechnika Warszawska
  2. dr hab. inż. Waldemar DOŁĘGA, Politechnika Wrocławska;
  3. dr hab. Aleksander STACHEL, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  4. dr hab. Tadeusz Chmielniak, Politechnika Śląska, Gliwice
  5. dr hab. inż. Janusz KOTOWICZ, Politechnika Śląska, Gliwice
  6. dr hab. inż. Eugeniusz MOKRZYCKI, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
  7. dr inż. Stanisław TOKARSKI, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  8. dr hab. inż. Bolesław ZAPOROWSKI, Politechnika Poznańska
  9. dr hab. inż. Wojciech BUJALSKI, Politechnika Warszawska

 

Podczas posiedzenia poruszono następujące tematy:

  1. Modernizacja strony internetowej

Prof. Wojciech Bujalski przedstawił stan modernizacji strony internetowej KPE PAN w celu możliwości umieszczania na niej materiałów do dyskusji i prowadzenie dyskusji w postaci komentarzy. Prac opóźniły się ze względu na szereg trudności w tym okres urlopowy. Jest szansa, że do 2 września będzie gotowa. W celu przetestowania zostaną zamieszczone na niej materiały przesłane przez dr St. Tokarskiego i przesłana prośba o zamieszczenia testowych komentarzy do członków Prezydium.

  1. Spraw organizacja konferencji KPE PAN

Prof. Lewandowski Przedstawił możliwości organizacji takiej konferencji na 40 osób w małej auli PW z zachowanie dystansów ze względu na zagrożenie pandemiczne. Konferencja taka byłaby również transmitowane na żywo z możliwością uczestnictwa online.

Ustalono:

  • Ze względu na to, że obecna polityka PEP2040 wydaję się, że nigdy nie stanie się dokumentem oficjalnym, konferencja na temat Polityki Energetycznej zostaje przełożona do wiosny 2021 lub później, tj. do momentu, kiedy pojawi się nowy projekt
  • Tematem konferencji (koniec października 2020) może być przedstawienie wyników prac Zespołu do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki powołanych przez Ministra M. Kurtykę. W tym celu przewodniczący KPE PAN podejmie próbę uzyskania zgody Ministerstwa na zaprezentowanie wyników, zaprosi przedstawicieli Grup Eksperckich (dotyczących ciepłownictwa, energetyki wodorowej oraz wielkoskalowych OZE) do zaprezentowania wyników.
  • Ustalono również, że tematem dyskusji powinny być postulaty co do kierunków wytyczanych w polityce energetycznej państwa.
  • Lewandowski zobowiązał się, że w ciągu 10 dni, tj. do 7 września poda ramy tematyczne i sposób organizacji konferencji
  • Ustalono ponad to, że na konferencję powinny być zaproszenie:
    • Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu
    • Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie
    • Europejskiego Instytut Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej
    • Przedstawiciele koncernów energetycznych
  1. Przeprowadzono dyskusję nad możliwościami pracy Komitetu przy ograniczeniach wynikających z pandemii w drugim półroczu

Ustalono, że podjęta zostanie próba włączenia się w pracę na konferencji CPOTE. Rozmowy na ten temat podjął się poprowadzić prof. Kotowicz.

  1. Wolne wnioski

Uczczona minutą ciszy pamięć prof. Romana Neya. Poproszono prof. Mokrzyckiego o przekazanie kondolencji bliskim oraz przygotowania notatki, która będzie zamieszczona na stronie KPE PAN.